Агенцията за българите в чужбина и нейният директор Райна Манджукова беше домакин на граждански организации за създаването на новата Асоциация на българските културни сдружения в чужбина.
„Единението на нашите културни общности зад граница е не само желано, а необходимо. Създаването на една обща платформа ще даде възможност на активните български сдружения в чужбина да говорят с един глас, да споделят ресурси, идеи и опит, и най-вече – да бъдат по-видими и ефективни в комуникацията с българските институции. ИАБЧ ще бъде стабилен партньор в този процес.“, заяви Манджукова в началото на учредителното събрание на Асоциацията. То се проведе на 29 юли и събра представители на 26 български културни сдружения от чужбина, както и петима индивидуални културни дейци. Участниците гласуваха устава на новото обединение, както и предложението за създаване на Етична комисия. Беше обсъдено и официалното изписване на името на асоциацията:
- на български: Асоциация на българските културни сдружения в чужбина
- на английски: Association of Bulgarian Cultural Organizations Abroad
Събранието избра чрез гласуване Управителния съвет:
- Диана Христова – Испания
- Димитринка Иванова – Командучи – Италия
- Мира Копанаров – Канада
- Снежана Галчева – САЩ
- Весела Райчинова-Сели – Израел
- Бойчо Дамянов – Австрия
- Ирина Ганчева-Чурса – Украйна
- Събина Христова – Германия
- Гергана Христова – Италия
Председателят на новоучреденото сдружение беше избран на първото заседание на Управителния съвет и това е Весела Райчинова-Сели.
Изпълнителната агенция за българите в чужбина ще продължи да бъде активен партньор и координатор в процесите на обединение и сътрудничество между българските общности зад граница, с фокус върху културата, образованието и гражданската активност.